I. Zmatený kůň i člověk

1. listopadu 2010 v 18:25 | Kitt C. |  Halean
Den: sobota, 16.října 2010
Místo: kruhovka, potom jízdárna
Den se mi začal nelíbit hned, když se začali sjíždět lidé. Rodina od děvčete, která tam má koně, 2 trenérky, 2 kluci, kteří tam pracovali a majitel. Nemám ráda mnoho lidí, ale dokážu leccos překousnout.
Majitel tentokrát poprvé pustil Halean s Amy (1,5 roční klisnička, chodí s Halean do výběhu) k Juráškovi a Nany. Jurášek skoro celou dobu, kdy jsme pracovali Halean proháněl, až jsme Nany s Juráškem museli odvést. Všichni si vzali koně na ježdění, trénování. Po výpomoci při čištění a sedlání jsem si zašla pro Halean do výběhu.
Byla rozrušená, vyplašená a nervózní. Na klidu ji nepřidala ani Amy, která řehtala ve výběhu, který je asi 1 metr od kruhovky. Měla jsem v plánu prostřídat tři vodící pozice (před koněm, čelem k němu; před koněm a vedle koně polootočená k němu; před koněm a vedle něho, čelem dopředu) a přátelská hra s bičem. Aby si ho očichala a zbavila se strachu. Nejspíš jsem chtěla hodně.
Kvůli Haleaniné vystrašenosti a vyplašenosti jsem ji musela nejdříve uklidnit. Tak jsem ji hladila, konejšivě na ni mluvila, ale Halean pořád někam chodila a nechtěla v klidu postát. Tak jsem ji pustila z vodítka a nechala ji párkrát oklusat kruhovku. Po zastavení se trošku zklidnila, tak jsme mohly začít s voděním.
Postavila jsem se k ní čelem, poodstoupila a uklonila se. To byl pokyn k tomu, aby vykročila. Chvíli se nechápavě dívala, ale potom se opravdu rozešla. Ale kráčela moc rychle, takže se brzy dostala příliš blízko ke mně, což se mi nelíbilo. Tak jsem rozvlnila vodítko a ona trošku zpomalila. Když jsem chtěla, aby zastavila, napřímila jsem se a trošku pozvedla ruku. Lekla se, ale zastavila. Po několikátém zastavení se už nelekala, prostě zůstala stát. Chválila jsem ji.
Přišla na řadu přátelská hra s bičem. Už celkem klidně stála, ale stejně jsem raději držela konec vodítka. Hladila jsem ji po celém těle, neuskakovala, prostě se nechala hladit. Drama přišlo, až když jsem si vzala do ruky bič. Držela jsem ho ve více méně rovnoměrné poloze, očichala si ho, všechno v pohodě. Když jsem se jím Halean chtěla dotknout, zmateně zacouvala a nechtěla ke mně udělat ani krok. Po chvíli jsem to vzdala a znova se uchýlila k hlazení.
Tentokráte jsem ale nedržela vodítko, měla ho přehozené přes krk. Pořád někam pochodovala, nechtěla zastavit, zacouvat.
Potom jsme museli na jízdárnu, jelikož do kruhovky šel "důležitější" kůň. Na jízdárně jsme přešly kavalety a skončily, protože tam byla více nesoustředěná než v kruhovce.
Dosažený úspěch: vyzkoušení a poměrně dobré reagování na 1. vodící pozici
Ponaučení pro příště: když vidím, že je kůň rozrušený, pořádně ho uklidním, nebo po něm nechci nic nového
zadek
Haleanin dokonale flekatý zadek :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.